Çavuşoğlu: ABD ile yapılacak görüşme ertelenebilir

Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

BasNews-  Türkiye ile ABD arasında 19 Mart'ta Minbic konusunun ele alınacağı görüşmenin ertelenebileceği belirtildi. Konuya ilişkin açıklama Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Moskova’da bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya geldi. Görüşme sonrası iki bakan gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Minbic konusunda ABD ile 19 Mart tarihinde yapılacak toplantının ertelenebileceğini söyleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"ABD ile Astana formatında bir mekanizmamız yok, YPG'nin Münbiç'ten ayrılmasıyla ilgili bir çalışma grubumuz var. Rex Tillerson'ın görevden ayrılması buradaki çalışmaları erteleyebilir. Burada bir uygulama olabilirse, Fırat'ın doğusunun istikrara kavuşması için de adımlar atılabilir. Münbiç'te ABD'nin ne kadar samimi olduğunu görmek lazım. Daha önce sözler verildi tutulmadı, aksine YPG'ye silah göndermeye devam ettiler."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yeni Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) ile aynı anlayışla çalışmak isteriz” diye de ekledi.

ABD ve Türkiye’nin Minbic üzerinde anlaştığı ve YPG’lilerin bölgeden çekileceği iddia edilmişti. Çavuşoğlu’nın 19 Mart tarihinde Washington’a giderek Minbic görüşmelerinin yapılması bekleniyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı dün görevden aldı.