"Akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur"

BasNews- Efrin operasyonuna ilişkin konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Temenni ederim ki, akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, İstiklal Marşı'nın bestesinin değişebileceği sinyalini de verdi.

Efrin bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından başlatılan operasyon 54. gününe girdi.

Beştepe'de düzenlenen Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, harekata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Operasyonlarda 3 bin 444 YPG’linin hayatını kaybettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, "Afrin'e biraz daha yaklaştık temenni ederim ki, akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur" dedi.

Erdoğan, "Münbiç’i de temizleyeceğiz, Fırat’ın doğrusunu da Kuzey Irak sınırına kadar temizleyeceğiz. Yakında Kuzey Irak’ı da teröristlerin başına yıkacağız. Biz kimin ne dediğine değil, milletimizin ne istediğine bakarız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara seslendiği konuşmasında, İstiklal Marşı'nın bestesinin değişebileceği sinyalini de verdi.

Erdoğan'ın İstiklal Marşı'yla ilgili açıklaması şöyle:

"En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın (İstiklal Marşı) hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor. Temenni ediyoruz ki o da çıkar. Şu anda Fırat Kalkanı, Afrin biz bununla ilgili bir İstiklal Marşı demeyim ama bir mehter marşı gibi bir marş yazamazlar mı? Evde torunum bile mehter marşıyla yürüyor."

BM Güvenlik Konseyi’nin 24 Şubat'ta Suriye geneli için aldığı 30 günlük ateşkes kararına rağmen Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla beraber Efrin’e dönük operasyonu 54 gündür devam ediyor.