Binali Yıldırım’dan Almanya’ya çağrı: Geçmişi unutalım

Fotoğraf: AA Fotoğraf: AA

BasNews- Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ARD televizyonuna verdiği röportajda, Almanya ile ilişkilerde yeni bir sayfa açılması çağrısı yaptı. Yıldırım, "Seçimler bitti, önümüze bakalım" mesajı verdi.

Berlin’de üst düzey temaslarda bulunmak ve Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Almanya’ya giden Başbakan Binali Yıldırım, Alman televizyonu ARD’nin akşam haber kuşağı Tagesthemen’in sorularını yanıtladı. Tam hali bu akşam yayınlanacak söyleşide Yıldırım, bir yıldır tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerde yaşananlara değinen Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yapacağı görüşmede, bütün konuların ele alınacağını belirtti. Yıldırım, “Almanya, Avrupa’nın; Türkiye kendi bölgesinin omurgasıdır. Bu yüzden Avrupa, Almanya ve Türkiye ilişkileri, yalnızca Avrupa Birliği ve Türkiye’ye değil, 4 milyon Türk kökenli için de önemli. Yeni bir sayfa açalım, geçmişi unutalım ve ilişkileri geliştirelim” diye konuştu.