Suruç katliamına ilişkin hakkında dava açılan polislerden biri ifade verdi

Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

BasNews- 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamına ilişkin hakkında ‘Görev kötüye kullanmak’ suçundan dava açılan 2 polisten Ahmet Oğuz Davarcı, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdi. Hakkında dava açılan Ali Koçak isimli diğer polis memurunun ise başka bir suçtan Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olduğu öğrenildi.

Suruç Katliamında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle görevi kötüye kullanma suçlamasıyla Suruç Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan iki polisten Ahmet Oğuz Davarcı, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdi.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen talimat duruşmasında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla tutuksuz yargılanan sanık polis Ahmet Oğuz Davarcı hazır bulundu. Talimat duruşmasına Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınları ile avukatları katıldı. Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin de izlediği duruşmada, avukatların oturduğu bölümlerde adliyenin özel güvenlik görevlileri bekledi. 20 Temmuz 2015’te yaşanan Suruç Katliamı sırasında, Suruç’ta Terör Büro Amiri olan sanık Ahmet Oğuz Davarcı, şu anda çalışmadığını beyan etti. Sanık Davarcı, duruşmaya avukatsız katıldı. Hâkim Feray Yılmaz, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren ailelerin avukatlarının duruşma salonunda kalabalık şekilde bulunmasını kastederek "Adamın avukatı yok hepiniz toplanmışsınız. Susma hakkını da hatırlatacağım kendisine" dedi.

‘Yasadışı dinleme’ davasından tutuklu olduğu öğrenildi

20 Temmuz 2015’te Kobani’ye yardım götüren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin Urfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür ve Sanat Merkezi'nde basın açıklaması yaptıkları sırada canlı bomba saldırısı gerçekleşmişti. Saldırıda 33 kişi hayatını kaybetmiş, 104 kişi de yaralanmıştı. Katliama ilişkin dava geçtiğimiz yıl başlamıştı. Davada dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal'a 12 taksitli 7 bin 500 lira para cezası verilmişti. Yapalıal’ın ardından yine o dönem Suruç TEM Şube’de görevli polis memur Ali Koçak ile şimdi İl Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Büro Amirliği'nde Komiser Yardımcısı olarak görev yapan Ahmet Oğuz Davarcı hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açıldı.

“Arama yapmadılar”

Davarcı ve Koçak hakkında hazırlanan iddianamede iki polisin, saldırı ihtimaline karşı uyarıldığı ve buna rağmen  ‘20 Temmuz günü Amara Kültür Merkezi önünde ve çevresinde gerekli önlem almadıkları ve üst araması yapmadıkları, bu nedenle görevi kötüye kullandıkları’ belirtildi. Ayrıca iddianamede, saldırıdan 40 gün önce Suruç katliamını gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz için Suruç Tem Şubesi’ne kayıp başvurusu yapıldığı ve Alagöz’ün “Suriye’deki çatışma bölgelerine gidebileceği” yönünde uyarıda bulunulduğu halde Suruç Tem Şube’nin gerekli araştırma ve incelemeyi yapmadığı, gerekli tedbirleri almadığı ifade edildi.