PSK’den çağrı: Bütün Kürtler bağımsızlık için referanduma destek vermeli

 

13/06/2017 - 17:29 Kategori Haberler

BasNews

Kürdistan Sosyalist Partisi, yaptığı açıklamada Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumuna destek vermesi gerektiği çağrısında bulundu.  

Kürdistan Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu 10.06.2017 tarihinde Diyarbakır’da toplanarak gündemindeki konuları değerlendirdi. Yapılan açıklamada Güney Kürdistan siyasi aktörlerinin referanduma gitme yönünde aldığı karar PSK tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtildi. 

Merkez Yürütme toplantısından sonra yazılı açıklamada bulunan PSK, şu çağrıda bulundu: “Kürdistan Sosyalist Partisi olarak Güney Kürdistan halkımızın bağımsızlık için referandum kararını bütün imkanlarımızla destekliyoruz. Ülkemizin dört parçasındaki bütün Kürtleri bu kararın arkasında durmaya çağırıyoruz.  Ve ayrıca başta Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili bütün uluslararası kurumları, demokrasi, barış ve özgürlükten yana herkesi bağımsızlık referandumu sürecini gözetleme ve desteklemeye çağırıyoruz”.

Kürdistan Bölgesi’nde alınan bağımsızlık için referanduma gitme kararını tarihi bir adım olarak nitelendirilen PSK yöneticileri, referandumun yapılacağı yerler arasında Kerkük gibi Kürdistan Yönetimi dışında bırakılan bölgelerin de yer alması ayrıca önemlidir” şeklinde değerlendirmelerden bulundular.

BasNews