KOMKAR’dan bağımsızlık referandumuna çağrı!

13/06/2017 - 17:27 Kategori Haberler

BasNews

Kürdistan Dernekleri Federasyonu KOMKAR, Kürdistan Bölgesi’nde alınan bağımsızlık referandumunu desteklediğini açıkladı.

Kürdistan Dernekleri Federasyonu KOMKAR yaptığı yazılı açıklamada, Kürt halkının bağımsızlık referandumunu desteklemesi için çağrıda bulundu. “Bağımsız Kürdistan, özgürlük ve barış demektir” denilen açıklamada şu ifadeler belirtildi:  “Kürdistan Yerel Yönetimi, referandum açıklamasıyla bağımsızlığa doğru bir adım atmıştır. Demokratik, çoğulcu, herşeyden evvel bağımsız Kürdistan devletinin kurulması, Kürt halkının, kendi kararını verme yönündeki isteğini ve hakkını göstermektedir“.

Açıklamanın devamında Kürdistan Dernekleri Federasyonu KOMKAR, şu çağrıda bulundu: “Kürt halkına, Kürdistanlı parti ve örgütlere, sanatçılara, akademisyenlere, işçilere, serbest meslek sahiplerine ve yine Kürt halkının dostlarına, bağımsız Kürdistan için yapılan referanduma destek vermeleri için çağrıda bulunuyoruz. Almanya ve Avrupa Birliği üyesi ülkelere, Kürdistan'ın bağımsızlığı için yapılacak referanduma diplomatik, mali ve lojistik destek vermeleri ve böylelikle bölgede kalıcı barışa ve istikrara yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz. Almanya'da 1,2 milyon dolayında Kürdistanlı yaşamaktadır. Bunların ezici çoğunluğunun akrabaları, arkadaşları, dostları Kürdistan'da yaşamakta ve bir kısmının da Kürdistan'la yoğun ekonomik ilişkisi bulunmaktadır. Bu insanlar, Federal Hükümetin, son yıllarda partner olarak birlikte iş yapma mantığı çerçevesinde gösterdiği çabanın, bağımsızlık için önemli olduğu umudunu taşıyorlar. Birleşmiş Milletler ve üyesi ülkelere, referandumu kabul etmeleri yönünde bir karar almaları ve benzer bir örnek olarak, 2015 yılının Ocak ayında Güney Sudan'daki bağımsızlık referandumundaki gibi, sürece bir gözlemci heyetiyle katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz” 

BasNews