FBI: 'Rusya seçime müdahale etti' iddialarını araştırıyoruz

BasNews - Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ilk kez Rusya'nın ABD'de 8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimine müdahale edip etmediğini araştırdıklarını doğruladı.

Rusya ve ABD Başkanı Donald Trump arasında bir ilişki olup olmadığına da baktıklarını belirten Comey, "Halen devam eden ve gizli bir araştırma olduğu için ne yaptığımız ve kimleri incelediğimiz konusunda daha fazla açıklamada bulunamam" dedi.

Comey ayrıca, FBI ve ABD Adalet Bakanlığı'nın elinde, Başkan Donald Trump'ın, Obama yönetiminin seçim kampanyası sırasında telefonlarını dinlettiği iddiasına yönelik bir kanıt olmadığını söyledi.

FBI Başkanı bu açıklamaları, Rusya ve ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası arasındaki ilişki hakkında Amerikan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nde ifade verirken yaptı.

Oturumda Comey'nin yanı sıra Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Başkanı Mike Rogers da kongre üyelerinin sorularını yanıtlıyor.

'Cadı avı'

Trump, Komisyon'un sürdürdüğü soruşturmayı bir "cadı avı" olarak adlandırıyor; kampanya ekibinin Rus istihbarat servisi elemanlarıyla görüştüğü iddialarını "yalan haber" olarak nitelendiriyor.

ABD lideri Trump, oturumdan önce attığı tweetlerde bu yöndeki görüşlerini tekrarladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişki kurduğu yönündeki ifadelerin "yalan haber" olduğunu herkesin bildiğini vurgulayarak, "Demokratlar, korkunç bir seçim kampanyaı yürütmenin bahanesi olarak bu hikayeyi uydurdu ve yaydı. Kongre, FBI ve diğerleri asıl olarak gizli bilgilerin sızdırılmasına bakmalı. Sızdıran hemen bulunmalı!" dedi.

Rusya ise ABD'de 8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimini etkilediği yönündeki iddiaları reddediyor.