Obama'nın Trump'ı dinlettiği iddialarının belgeleri Kongre'de

BasNews - ABD Adalet Bakanlığı'nın eski Başkan Barack Obama'nın haledi Donald Trump'ın telefon görüşmelerini dinlettiği yönündeki iddiaları destekleyecek belgeleri Kongre'ye sunduğu kaydedildi.

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Sarah Isgur Flores, yaptığı açıklamada, belgelerin Temsilciler Meclisi ve Senatonun İstihbarat Komitelerine gönderildiğini belirtti.

Flores, "Adalet Bakanlığı, 2016 seçimleri sırasında gerçekleşen dinleme olayına ilişkin olarak Temsilciler Meclisi ve Senato'nun talep ettiği belgeleri ilgili makamlara ulaştırmıştır" ifadesini kullandı.

CNN televizyon kanalı ise ismini açıklamadığı yetkililere dayandırdığı haberinde, Adalet Bakanlığı tarafından Kongre'ye yollanan belgelerin iddiaları kanıtlayacak ölçekte olmadığını savundu.

Başkan Trump, Obama'nın seçim sürecinde kendisinin telefonlarını dinlettiğini iddia etmişti.

Trump, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Obama'yı hedef alarak, "Berbat. Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim. Hiçbir şey bulunmadı. Başkan Obama, çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı? Bu Nixon/Watergate'tir. Kötü (ya da hasta) adam" açıklamasında bulunmuştu.

Buna karşılık ise Obama, sözcüsü Kevin Lewis aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Başkan Obama ya da Beyaz Saray'dan herhangi bir yetkili hiçbir ABD vatandaşının dinlenmesi için bir emir vermedi. Bunun dışındaki görüşler yanlıştır" ifadelerini aktarmıştı.