4 bin yıl önce soyları tükenen mamutlar geri geliyor

17/04/2018 - 15:38 Kategori Bilim

BasNews - Dünyanın en büyük hayvanlarından biri kabul edilen ve 4 bin yıl önce soyları tükenen mamutların, küresel ısınmayı engellemek için tekrar dünyaya gelmesi gündemde.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir genetik projeyle yaklaşık 4 bin yıl önce soyları tükenen tüylü mamutlar hayata döndürülüyor. Bu kapsamda 42 yıl bin önce yaşayan bir tüylü mamutun DNA örnekleri ile fillerin DNA’sı eşleştiriliyor.

Bilim insanlarının açıklamasına göre, klonlanan bu “Buz Devri” canlıları bitki örtüsünün büyümesini teşvik edeceğinden Kuzey Kutbu iklimlerini iyileştirerek küresel ısınmayı önlemeye katkıda bulunacak.

Çalışmada yer alan bilim insanları bu proje için Sibirya buzullarında 42 bin yıldan uzun bir süredir korunan bir tüylü mamutun DNA örnekleri kullandıklarını belirtti.

Buna göre dişi bir fil içinde yaratılan yapay rahimde döllenen yumurtaya tüylü mamutun DNA’sı kopyalanarak ortaya Asya fili ve mamut kırması bir tür çıkacak.

Bilim insanlarından yapılan açıklamaya göre yapılan deneyler başarılı olursa, bu durum tüylü mamutların yaşayabileceği kutup bölgelerinde bitki örtüsünün büyümesine yol açarak, küresel ısınma ve beşeri faaliyetler neticesinde tahrip olan kutup ikliminin tekrar düzenlemesinde önemli bir rol oynayacak.