Karanfil Bezeli Elma: Kürt kültüründe aşkın ve barışın sembolü

BasNews- Bugün günlerden14 Şubat. 14 Şubat bütün dünyada sevgililer günü olarak kutlanıyor. Kürt kültüründe de bugün ‘Sêva Mêxekrêj’ yani ‘Karanfil Bezeli Elma’nın yapımı ve hediye edilmesiyle kutlanıyor.

14 Şubat sadece hristiyan toplumlarında değil artık bütün dünyada yaygınlaşmış durumda ve özellikle birçok genç farklı şekillerde bugünü kutluyor ya da kutlamak istiyor.

Acaba bugün Kürt toplumunca kutlanıyor mu, ya da nerede ve ne şekilde kutlanıyor? Bilindiği kadarıyla Kürt kültüründe sevgililer gününü kutlamak için özel bir gün yok fakat sevgiyi ifade etmek için özel hediyeler var.

‘ KARANFİL BEZELİ ELMA SEVGİNİN SEMBOLÜ’

Her ne kadar bazı Kürt bölgelerinde karanfil bezeli elma geleneği az bilinse de ama bazı bölgelerde kadim bir gelenek olarak her yıl ‘Karanfil Bezeli Elma’ etkinliklerle hazırlanılıyor. Rivayetlere göre karanfil bezeli elma geleneği Zerdeşt döneminden bugüne kadar gelmiş. Bu elma aşkını, birine göstermek için hediye ediliyor. Bazı Kürt bölgelerinde ise karanfil bezeli elmayı birbirine küsmüş kişiler hediye ediyor. 14 Şubat Kürtlerce kutlanmaya başlandıktan sonra, karanfil bezeli elma da en popüler hediye olarak yerini aldı.

 ‘KARANFİL BEZELİ ELMANIN HAZIRLANIŞI’

Karanfil bezeli elmanın hazırlanışı için bir saatinizi ayırmanız gerekiyor. Elmanızı seçtikten sonra her bir karanfili tek tek elmaya saplıyorsunuz. Bu şekilde karanfil bezeli elma hem güzel kokuyor hem de yıllarca bozulmadan kalabiliyor.

 

reklâm

 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ

Türk milleti, 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ terör örgütü tarafından tezgâhlanan hain darbe girişimini akim bıraktı. Bu saldırıya karşı mücadele eden 250 vatandaşımız şehit oldu, 2.000’den fazlası yaralandı.

Tek yürek tek bilek olarak büyük bir cesaretle hain darbecilerin karşısına dikilen Türk milleti, karanlık çevrelerin kirli emellerine ulaşamayacağını gösterdi. İhanete karşı milletimizin iradesi kazandı. Yaşananları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

  Demokrasiye ve ülkemizin geleceğine kahramanca sahip çıkarken hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor; Gazilerimize minnet duygularımızı ifade ediyoruz.

 TÜRKİYE CUMHURİYETİ

ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU