Gazeteci Mutlu Çiviroğlu: ABD Kürtleri, Kürtlerden dinlemek istiyor

07/02/2019 - 13:35 Kategori Söyleşi

BasNews- Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Meclisi(MSD) Eş Başkanı İlham Ahmed bir haftayı aşkın süredir Washington’da önemli görüşmeler gerçekleştiriyor. Salı günü Başkan Trump’ın Kongre’de yaptığı yıllık Birlik Konuşmasına da izleyici olarak davet edildi ve katıldı. Ahmed, Demokratların önümüzdeki dönem Başkanlık adayı Tulsi Gabbard'ın davetlisi olarak konuşmayı izledi. Birlik konuşmaları Amerikan başkanlarının geleneksel olarak  Kongre üyeleri ve tüm Eyalet başkanları ve meclislerinin üyelerine yönelik yapılan konuşmalar aynı zamanda  önemli  bir bileşene hitap ediyor. BasNews adına İlham Ahmed'in Washington ziyareti ve temasları ile ilgili Amerika'nın Sesi Radyosu'ndan gazeteci Mutlu Çiviroğlu (*) ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

İlham Ahmed'in ABD ziyaretinin bu döneme denk gelmesi önceden belirlenmiş miydi?

Ziyaret bu döneme denk getirildi. Hâlâ devam ediyor.  ABD Başkanı Donald Trump'ın ansızın yaptığı Suriye'den geri çekilme açıklaması büyük tepkiler aldı. Kararın yanlış olduğuna dair tartışmalar bugüne kadar da ABD kamuoyunda yoğun biçimde devam ediyor. Hem Demokratlar, hem Cumhuriyetçiler,  düşünce kuruluşları, basın çok sert biçimde kararın yanlış olduğunu dillendiriyor. İŞİD'ın yenilmediğini, bu kararın komutanlara, ulusal güvenlik danışmanlarına danışılmadan alındığı belirtiyorlar. Tepkilerin odağında da müttefikleri olan Kürtleri savunmasız bırakacağı hususu oluyor. İlgili açıklamalar ve talepler var.

İlham Ahmed'in gelişi de bu atmosferde gelişti. Buradaki karar mekanizmaları ile görüşmek, Rojava ile Kuzey Suriye'de Demokratik Suriye Güçleri'nin(HSD) egemenliği altındaki bölgelerdeki durumu aktarma amaçlıdır.  Ansızın olabilecek planlı olmayan, koordinesiz, zamana yayılmamış çekilmenin yaratacağı riskler ele alınmakta. Böyle risklerle dolu bir çekilmenin İŞİD ile savaş ve mücadelede zaaf yaratacağı, yine genel açıdan da, yaratacağı olumsuzlukları anlatma amaçlı bu ziyaret gerçekleşiyor. Görüşmelerde doğrudan karar mekanizmalarına kendi açılarından durumu aktarmak ve de o çevreler üzerinde etki kurmak amacıyla gerçekleşiyor, Rojava Kürtleri ile Kuzey Suriye için güvenli sonuçlara ulaşmayı amaçlıyor.

“Şimdiye kadar Kürtler egemenlerinin aidiyetleri içinde anıldı”

-İlham Ahmed kimlerle, hangi kurum ve şahsiyetlerle görüştü? Bu görüşmeler sonucundaki tepkiler nasıl odu?

Daha önce aktardığımız gibi, Başkan Trump ile konuştu. Yine Başkan Yardımcılık Ofisi, Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi, Pentegon, Dışişleri Bakanlık yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Senato'nun her iki partisi Cumhuriyetçiler ve Demokratların senatörleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yine Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadından birçok Demokrat ve Cumhuriyetçi ile görüşmeler yaptı. Temasları devam ediyor. Salı gecesi Başkan Trump'ın birlik konuşmasına davet edilmişti, oraya katıldı. Hem Kongre üyeleri, hem hükümet yetkilileri hem de Tin-Tang kuruluşları görüşmelerini sürdürüyor.

 “ABD Kürtleri, Kürtlerden dinlemek istiyor”

Rojava Kürtleri için bu ziyaret amacına ulaştı mı? Özelilikle ‘güvenli bölge’ konusunda sonuç alabildi mi Ahmed?

Kürtlerin Washington'a gelip gitmeleri, kendi yaşadıkları ile ilgili direkt kendilerinin, kendilerini Washington’a anlatmaları çok önemli. Çünkü, yakın zamana kadar Kürtler Irak ekseninde Saddam mağduru, kimyasal saldırıya uğramış insanlar olarak tanınıyordu. Ya da Türkiye hükümetinin bakış açısı ile  ‘terörist’ olarak görülüyordu. Kobani sürecinden beri Kürtler, Kürt olarak görülüyor, saygı duyulan bir toplum olarak görülüyor. Bunda Kobani'deki direnişin rolü çok belirgin. O günden bu güne zaten Amerika Birleşik Devleti ile resmi ilişkiler var. Dolayısıyla bu ziyaret önemli. Bence geç kalındı. Daha erken olsa, daha çok etkili olurdu. Geçen ay olsa, çok daha etkili olurdu ama, sonuç itibarı ile Washington burası. Kendisine gösterilen ilgiden görülüyor ki, ABD'li yetkililer, kamuoyu, düşünce kuruluşları, medya da başkalarından değil,  Kürtleri Kürtlerden dinlemek istiyor. Bu sebeple ziyaret, önemlidir. Aynı zamanda görüştüğü çevreler de,  önemli çevrelerdir.

“Birlik toplantısına Nadia Murad'dan sonra İlham Ahmed katılan ikinci Kürt oluyor”

-İlham Ahmed'in ABD Kongresi’nde Ulusa Sesleniş konuşmasına davet edilmesi nasıl bir anlam ifade ediyor?

Önemli, Amerikan kamuoyunun kilitlendiği bir noktaydı. Başkan'ın Birlik Konuşması, her Amerikan Başkanın yılda bir yaptığı, geleneksel bir konuşmadır. Ulusa Sesleniş konuşması anayasanın gerekliliği olarak yılda bir kez yapılan bir konuşma. Birliğin Durumu diye adlandırılan bu konuşmada Başkan tüm eyaletler yani Amerika Birleşik Devletleri hakkında Kongre önünde sunum yapıyor.Bir Kürt siyasetçinin resmi olarak bu toplantıya davet edilip katılması önemliydi. Bir kere profil çok üst yapıda, üst yönetim insanların katılımı ile gerçekleşiyor. Kongre üyeleri, kabine üyeleri, ABD askeri üst kademesi, dış temsilcilikler gibi elit misafirlerden oluşuyor.

İlham Ahmed'in de buraya resmi olarak davet edilmesi Kürtler açısından çok önemli. Davet eden kişi de şu anda Trump'a karşı Demokratların adayı olmak için yarışan bir kongre üyesi Tulsi Gabbard. Benim takip edebildiğim kadarıyla, iki Kürt davet edilmiştir. Biri İlham Ahmed diğeri de Nadia Murad'dır. Yani Rojava'da bir siyasetçinin, kadın bir siyasetçinin Kürtlerin bu kadar ABD kamuoyunda ilgiyle izlenildiği, yalnız bırakılmamaları için çağrıların olduğu bir dönemde yılda bir yapılan bu toplantıda bulunması oldukça önemli elbette.

“Kürtler, ABD'de daha çok varlık göstermeli”

-Sizce bu ziyaret amacına ulaşmış mıdır? Ziyaretin etkisi ABD'nin Rojava siyaseti ve pratiğine nasıl bir etki yapar?

Elbetteki önemli bir katkısı olacaktır, rolünü oynuyor. Dediğim gibi, Kürtler'in Washington'da bunu sürdürmeleri lazım. değişik zamanlarda birçok defa da dile getirdim. Buradaki Kürtlerin varlıkları çok cılız.  HDP'nin de o biçimde varlığı çok cılız. Güçlendirmeleri gerekiyor.  yine Rojava açısından bir takım çabalar var.  Geçen seneden beri MSD’ni (Suriye Demokratik Meclisi) temsilciliği var. Onun güçlendirilmesi gerekiyor. Rojava açısından bir takım çabalar var. Yakın dönemde Rojava için "Amerikan Rojava Merkezi "  adlı bir kuruluş kuruldu. Geçen salı günü İlham Ahmed ve üç Suriye uzmanının katılımcı olarak bulunduğu, benim moderatörlüğünü yaptığım bir paneli bu kuruluş düzenledi.

 Kürtlerin varlıklarını güçlendirmeleri çok önemli, İlham Ahmet gibi Suriyeli bir Kürt temsilcisinin katılması da önemli. Keşke bu ziyaret daha erken olsaydı. Geçen ay  Trump'ın ani kararı ile  Suriye'den ansızın çekilmek ve Kürtlerin yalnız bırakılmasına yönelik tepki ve tartışmalar çok çok daha yoğundu. Şu sıralar biraz iç siyasetin de yoğunluğu var. Federal Hükümetin kapatılması, insanların maaş alamaması, Trump'ın Meksika sınırına duvar inşasındaki ısrarı ABD siyasetini biraz kilitlemiş durumda. Buna rağmen Suriye'deki durum, Kürtlerin durumu, güvenli bölge oluşturulması gündemde. O nedenle  kendisinin burada olması, hem Amerikan Medyası'nın  dikkatini çekiyor, hem ABD'li  Kongre üyelerinin, ABD yönetiminin  dikkatini çekiyor o nedenle rol oynuyor tabi ki ve Rojava ile Kuzey Suriye genel olarak ABD'nin Suriye'deki politikaları ve stratejilerini etkileyecektir.

 *Mutlu Çiviroğlu, Washington’da yaşayan deneyimli gazeteci, analist ve DC merkezli Kürt işleri uzmanı ve gazetecidir.