Neandertal insanının Zagros Sıradağları'ndaki varlığı kanıtlandı

27/08/2019 - 10:58 Kategori Tarih

BasNews - Yeni bir bulgulara göre, Neandertallerin Doğu Kürdistan’ın  Zagros Dağları’nda yaklaşık 70.000 ila 40.000 yıl önce dolaştığını gösteriyor.

1999 yılında Doğu Kürdistan’ın  Kirmanşan Vilayeti’nden geçen Zagros Sıradağları yakınlarındaki Wezmeh adlı bir mağarada keşfedilen bir insan dişi üzerinde yapılan yeni çalışma, daha önce modern insana ait olduğu düşünülen dişin bir Neandertal çocuğuna ait olduğunu gösterdi.

Yapılan çalışmanın sonuçları, Neandertallerin Doğu Kürdistan’daki varlığını kanıtlamış oldu.

İran Ulusal Müzesi yöneticisi Jebrael Nokandeh, yayınlanan bu yeni çalışmanın sonuçlarının Neandertallerin Zagros bölgesinde yaşadığını kesinlikle kanıtladığını söylüyor. Ayrıca, bu keşif sonuçlarının önemi göz önüne alındığında, dişin yakında İran Ulusal Müzesi Paleolitik Galerisi’nde sergileneceğini söylüyor.

Müze Paleolitik Bölümü başkanı ve makalenin yazarlarından Fereidoun Biglari’ye göre, bu küçük azı dişi, ölüm anında altı ila on yaşları arasında olan Neandertal bir çocuğa ait.

Diş 1990’ların sonunda Kamyar Abdi’nin önderlik ettiği İslamabad Arkeolojik Araştırma Projesi sırasında keşfedildi. Bu insan dişi o zamandan beri çeşitli yöntemler kullanılarak birkaç kez incelendi.

Araştırmacılara göre, Neandertallerin 40.000 yıl önce soyları tükendiğinden ve Wezmeh Mağarası’ndaki en eski hayvanların yaklaşık 70.000 yıl önceye ait olması nedeniyle, bu birey o dönemde bölgede yaşadı.

Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre, İran’da bugüne kadar sadece bir Orta Paleolitik döneme ait insan kemiği bulunmuştu. Söz konusu kemik, 1940’ların sonlarında Kirmanşan yakınlarındaki Bisotun Mağarası’ndaki kazılardan çıkmıştı. Bisotun’da bulunan insan kemik parçası, Mousterian taş aletler ve hayvan fosil kalıntıları ile birlikte bulunan bir önkol parçasıydı.

zagros sıradağları kermanshan ile ilgili görsel sonucu

Mağarada Neandertal dişine ek olarak, mağara aslanı, benekli sırtlanlar, gergedanlar ve yabani sığırların yanı sıra leoparlar, kurtlar, tilkiler, vahşi atlar, yaban domuzu ve geyik gibi diğer türler de dahil olmak üzere çok sayıda soyu tükenmiş hayvan fosili bulundu.

Mağara, Buz Devri sırasında, yırtıcı hayvanların, otobur cesetlerini buraya taşıdığı bir yerdi.

Güney Kürdistan’ın Shanedar Mağarası’nda yapılan araştırmalarda Neandertal insanına ait mezarlar bulunmuştu.

Şanidar Mağarası, bir zamanlar en az 10 Neandertal bireye ev sahipliği yapıyordu. C: George Kristiansen

*Neandertal insanların 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış oldukları Homosapiens türü ile bir süre kaldıktan sonra türlerinin yok olduğu tahmin ediliyor.