برگزاری مراسم تقدیر و تجلیل از کلیم الله توحدی توسط فرهنگستان زبان کوردی + عکس

02/02/1398 - 17:57 Published in گزارش

امروز دوشنبه ساعت 11 به وقت محلی اکادمی کوردی در سالن اجتماعات سعد عبدالله در هولیر پایتخت اقلیم کوردستان به ریاست نچیروان بارزانی مراسمی برای تقدیر و تجلیل از کلیم الله توحدی نویسنده نامدار کورد برگزار و عضویت افتخاری در فرهنگستان زبان کوردی به وی اعطا شد.

 

در مراسمی که تحت عنوان "کردستانی در خراسان" در هولیر برگزار شد دهها نویسنده و اکادمیسین، نماینده احزاب و جریانهای سیاسی و مقامات نهادهای دولتی در اقلیم کوردستان شرکت کردند.

 

در آغاز مراسم دکتر نجات عبدلله معاون مسئول فرهنگستان زبان کوردی طی سخنانی، زحمات و تلاش کلیم الله توحدی نویسنده نامدار کورد در زمینه فعالیتهای فرهنگی و تاریخی را باارزش خواند و از رسانه ها و مراکز اطلاع رسانی به خاطر کم کاری و سهل انگاری در زمینه زبان کوردی انتقاد و از نخست وزیر اقلیم کوردستان و نهاد و موسسات ذیربط خواست در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

 

در بخش دیگری از مراسم نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کوردستان طی سخنان به ارزش فرهنگ و زبان کوردی اشاره کرد و از روشنفکران و جوانان خواست که با الگو قرار دادن استاد کلیم الله توحدی در حفظ زبان و فرهنگ کوردی تلاش نمایند وی در ادامه گفت اکثر اوقات گفته می شود که "تنها کوهها دوست کوردها هستند" اما زبان کوردی بیشتر از کوهها از کوردها حفاظت کرده است و هویت کوردها را حفظ کرده است فعالیت و تلاش کوردها خراسان و استاد توحدی بیانگر این واقعیت است.

 

نخست وزیر اقلیم کوردستان در ادامه سخنان خود به اهمیت زبان کوردی اشاره کرد و از تک تک افراد جامعه کوردستان خواست در حفظ زبان کوردی کوشا و مسئولیت پذیر باشند.

 

وی همچنین تاکید کرد که که تمامی آثار چاپ نشده استاد توحدی را چاپ خواهند کرد.

 

در بخش دیگری از مراسم لوح تقدیر و عضویت افتخاری فرهنگستان زبان کوردی از سوی نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کوردستان و پروفسور عبدالفتاح بوتای مسئول اکادمی به استاد توحدی اهداء شد.

 

از سوی دیگر کلیم الله توحدی نویسنده و مورخ نامدار کورد طی سخنانی از حکومت اقلیم کوردستان و نهاد و موسسات دولتی که در آبادانی کوردستان و برقراری ثبات و امنیت نقش چشم گیری داشتند، تشکر و تقدیر کرد.

 

آقای توحدی در ادامه سخنان خود به تاریخ، فرهنگ، زبان و فولکلور کوردهای خراسان اشاره کرد و گفت ما صاحب زبان، فرهنگ و فرهنگ غنی هستیم اما کسانی که قبلا تاریخ را نوشته اند تاریخ ما را به گونه ای دیگری نوشته اند و من در کتاب خود تحت عنوان "حرکت تاریخی کورد به خراسان" به این موضوع پرداخته و سعی کرده ام حقایق را آنگونه که هست منعکس کنم.

 

توحدی در ادامه ضمن اشاره به فعالیتها خود گفت تاکنون در مورد زبان، تاریخ، ادبیات، موسیقی و فرهنگ کوردهای خراسان 18 جلد کتاب چاپ و منتشر نموده ام.