جبل الطارق با حکم دادگاه آمریکا مبنی بر توقیف کشتی ایرانی مخالفت کرد

27/05/1398 - 20:10 Published in اخبار

بیانیه دولت جبل‌الطارق که روز یکشنبه، ۲۷ مرداد، منتشر شد، دلیل برآورده نشدن این درخواست آمریکا را «قوانین اتحادیه اروپا» و همچنین «تفاوت‌ها بین تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران» ذکر کرده است.

این بیانیه تأکید کرده است که رژیم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، که در جبل‌الطارق از آن پیروی می‌شود، «بسیار محدودتر» از تحریم‌های آمریکاست.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده بود به خاطر «استفاده غیرقانونی از نظام مالی آمریکا جهت کمک‌رسانی و تأمین مالی سپاه پاسداران به منظور فروش نفت به سوریه» خواستار توقیف دوباره نفتکش گریس ۱ است.
 

روز یک‌شنبه دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، در حاشیه مراسمی در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه «آیا ایران برای اسکورت گریس ۱ به جبل الطارق ناوگروه اعزام خواهد کرد؟» گفت: «بنا نداریم ناوگروهی را به جبل‌الطارق برای اسکورت گریس ۱ اعزام کنیم اما هر زمان که جمهوری اسلامی این درخواست را از ما داشته باشد، نیروی دریایی ارتش آمادگی دارد تا به این منطقه ناوگروه خود را اعزام کند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران، نیز روز یک‌شنبه گفت: «کشتی آدریان دریا در حال آماده‌سازی برای حرکت است و این کشتی یا خدمه دارد یا خدمه در راه دارد.»

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، نیز روز یک‌شنبه گفت که «انتظار می‌رود کشتی امشب حرکت نماید.»