سقوط صنعت توریسم در ایران پس از حملات موشکی سپاه پاسداران

29/10/1398 - 14:44 Published in اقتصادی

بنا بە گزارش‌ رسانه‌های ایران سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران باعث لغو یا تعویق تورهای گردشگری کشورهای غربی بە ایران شدە است.

در این رابطە، خبرگزاری (ایلنا) از رئیس انجمن صنفی خدمات مسافری و جهانگردی نقل کردە کە ''تمامی تورهای بلوک غرب که قصد سفر به ایران را داشتند، سفر خود را لغو یا به تعویق انداختند''.

در گزارش (ایلنا) اشارە شدە کە ''تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰%، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰%، تورهای ورودی از اروپا ۶۰% و تورهای ورودی آسیا ۶۰% سفرهای خود به ایران را لغو کرده‌اند.''

رئیس انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی بە (ایلنا) اعلام کردە کە تاکنون بیش از ۷۰% تورها درخواست لغو مسافرت به ایران را داده‌اند، و در روزهای آینده تورهای بیشتری نیز درخواست لغو خواهند داد.

در گزارش (ایلنا) بە وضعیت هتل‌های ایران اشارە شدە کە در صورت لغو تورهایی کە برای عید نوروز و بهار آیندە هتل رزو کردە بودند، هتل‌‌ها با ورشکستگی روبەرو خواهند شد.

در گزارش (ایلنا) علاوە بر ورشکستگی صنعت گردشگری بە کاهش چشم‌گیر درآمد فرودگا‌ه‌های ایران اشارە شدە، کە ٦٨% کاهش خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های هوایی پروازهای خود را حتی تا چند ماه آینده به ایران لغو کرده‌اند. درآمد پروازهای عبوری از آسمان ایران نیز بە علت ناامنی آسمان ایران با ضرر هنگفتی روبەرو خواهد شد.

بامداد چهارشنبە (١٨ دی‌ماه) حکومت ایران از استان کرماشان در شرق کوردستان تعدادی موشک (بە گفتە ارتش عراق ٢٢ موشک) بە سوی پایگاه‌های نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق پرتاب کرد. ١٧ فروند از این موشک‌ها در استان انبار عراق بە زمین خورد و یک موشک نیز در استان هولیر، پایتخت اقلیم کوردستان اصابت کرد، و یکی از موشک‌ها نیز در نزدیک شهر بردەرش در اقلیم کوردستان سقوط کرد.

در همان روز یک هواپیمای مسافربری اوکراینی با ١٧٦ سرنشین بر اثر برخورد موشک یگان موشکی سپاه پاسداران در تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.